
Új fejezet kezdődik az India-Pakisztán konfliktusban: az első drónháború
A világ első drónháborúja robbant ki Dél-Ázsiában, ahol a nukleáris fegyverekkel rendelkező India és Pakisztán szomszédos államok évtizedek óta tartó rivalizálása új szintre lépett. Csütörtökön India azzal vádolta Pakisztánt, hogy drónokat és rakétákat indított három indiai katonai bázis ellen, köztük az indiai-adminisztráció alatt álló Kasmírban. Islamabad gyorsan tagadta a vádakat, miközben Pakisztán azt állította, hogy az utóbbi órákban 25 indiai drónt lőtt le. Delhi hivatalosan nem reagált a történtekre. A szakértők szerint a kölcsönös támadások új, veszélyes fázist jeleznek a két ország közötti ellentétben, hiszen a hagyományos tűzfegyverek mellett már drónokat is bevetnek a feszültséggel teli határon.
A Washington és más globális hatalmak által sürgetett önmérséklet ellenére a helyzet egyre feszültebbé válik, mivel a drónok – csendesek, távoli és tagadhatóak – új fejezetet nyitnak az India és Pakisztán közötti konfliktusban. Jahara Matisek, az Egyesült Államok Haditengerészeti Háborús Főiskolájának professzora a BBC-nek nyilatkozva elmondta, hogy az indiai-pakisztáni konfliktus egy új drónkorszakba lép, ahol a „láthatatlan szemek” és a pilóta nélküli precíziós fegyverek határozhatják meg a feszültség fokozódását vagy mérséklését.
A pakisztáni hatóságok szerint szerdán reggel indiai légicsapások és határ menti tűzharcok következtében 36 ember vesztette életét, és 57-en megsebesültek Pakisztánban, valamint a Pakisztán-adminisztrálta Kasmírban. Ezzel szemben az indiai hadsereg legalább 16 civil haláláról számolt be, akiket pakisztáni tüzérségi tűz ölt meg. India hangsúlyozta, hogy rakétatámadása válaszlépés volt egy, a múlt hónapban indiai turisták ellen elkövetett halálos merényletre, amelyben Pakisztánnak nem volt szerepe, mint ahogy Islamabad is tagadta ezt.
Pakisztán katonai vezetése csütörtökön bejelentette, hogy 25 indiai drónt lőtt le különböző városokban, köztük Karacsiban, Lahorban és Rawalpindiben. Az indiai drónok, amelyek állítólag izraeli gyártmányú Harop drónok, technikai és fegyveres ellenintézkedésekkel kerültek ártalmatlanításra. India azt állította, hogy semlegesítette több pakisztáni légvédelmi radart és rendszert, beleértve egyet Lahorban, amelyet Islamabad szintén tagadott.
A modern hadviselésben a lézerirányítású rakéták, bombák, drónok és pilóta nélküli légijárművek kulcsszerepet játszanak, jelentősen növelve a katonai műveletek precizitását és hatékonyságát. Ezek képesek koordinátákat közvetíteni légi csapásokhoz, vagy ha megfelelő felszerelésekkel rendelkeznek, közvetlenül célpontokat határozhatnak meg lézerrel, ami lehetővé teszi a gyors beavatkozást. A drónok használhatók álcázásra vagy az ellenséges légvédelmi rendszerek elnyomására, belépve a vitatott légtérbe, hogy aktiválják az ellenséges radarokat, amelyeket más munitiók, például keringő drónok vagy ellenséges radarok ellen irányuló rakéták célba vehetnek.
A szakértők szerint India drónflottája túlnyomórészt izraeli gyártmányú felderítő UAV-kra épül, mint például az IAI Searcher és a Heron, valamint a Harpy és Harop keringő fegyverekre, amelyek drónként és rakétaként is működnek, képesek autonóm felderítésre és precíziós csapásokra. A Harop különösen fontos szerepet játszik a magas értékű, precíziós célzott hadviselésben, tükrözve a keringő munitiók növekvő jelentőségét a modern konfliktusokban.
Pakisztán drónflottája „széleskörű és sokféle”, amely saját gyártású és importált rendszereket egyaránt tartalmaz. Ejaz Haider, lahori védelmi elemző elmondta, hogy a pakisztáni hadsereg aktívan integrálja a pilóta nélküli rendszereket a hadműveleteibe már közel egy évtizede, különös figyelmet fordítva a „hűséges szárnysegéd” drónok fejlesztésére, amelyek az emberi pilóta nélküli légijárművek koordinációjával működnek.
A dróncserék, amelyek az indiai és pakisztáni rivalizálás legújabb fejleményei, jelentős feszültséget jeleznek, de a szakértők hangsúlyozzák, hogy ez még mindig eltér a drónközpontú háborúktól, amelyeket például az orosz-ukrán konfliktusban figyelhetünk meg. A szakértők úgy vélik, hogy a drónok használata a konfliktus során alacsonyabb szintű katonai lehetőséget képvisel, mivel kevesebb fegyverzettel rendelkeznek, mint a pilóta által vezérelt repülőgépek. Azonban ha ez csupán egy előjáték egy szélesebb körű légi kampányhoz, akkor a helyzet radikálisan megváltozhat.
Összességében a drónok szerepe az indiai-pakisztáni konfliktusban egyelőre korlátozott és szimbolikus marad, de a közeljövő eseményei kulcsfontosságúak lesznek a regionális stabilitás szempontjából. A drónháború folytatódása vagy a feszültség csökkentése mindkét lehetőség nyitva áll, és a helyzet alakulása rendkívül bizonytalan.

