
A bank csökkenti a kamatokat, további mérséklések várhatóak
Az Egyesült Királyság központi bankja, a Bank of England, csütörtökön bejelentette, hogy a kamatlábakat 4,5%-ról 4,25%-ra csökkentette. Andrew Bailey, a bank kormányzója utalt arra, hogy a jövő hónapokban további csökkentések is várhatóak, de nem kívánt konkrét előrejelzéseket adni arról, hogy mikor és milyen mértékben fognak csökkenni a kamatok. Bailey megjegyezte, hogy továbbra is úgy véli, hogy a kamatok „fokozatosan és óvatosan” lefelé fognak haladni. Ez a csökkentés már a negyedik volt az elmúlt évben, és a bank fontolóra vette egy még nagyobb, 4%-os csökkentést is, mivel aggályok merültek fel azzal kapcsolatban, hogy a globális kereskedelmi háború kihatással lehet az Egyesült Királyság gazdasági növekedésére.
Bailey üdvözölte az Egyesült Királyság és az Egyesült Államok közötti vámmegállapodást, amely célja a kereskedelem ösztönzése. Hangsúlyozta, hogy ez fontos jelzés, és remélhetőleg további megállapodások követik majd, például az Egyesült Királyság és az Európai Unió közötti kereskedelmi egyezmény is „előnyös” lenne. A kormányzó megjegyezte, hogy talán szükség lenne egy kis „rázós” hatásra, hogy emlékeztessük magunkat arra, mennyire fontos a kereskedelem, és remélte, hogy az Egyesült Királyság és az Egyesült Államok, valamint az Egyesült Királyság és India közötti megállapodások hozzájárulnak a világ kereskedelmi rendszerének újjáépítéséhez.
Az új kamatcsökkentés bejelentése mellett a Bank of England közölte, hogy míg a kereskedelmi háború hatással lehet a gazdasági növekedésre, hosszú távon alacsonyabb inflációhoz is vezethet, ahogy olyan országok, mint Kína, megpróbálják átirányítani az amerikai piacra szánt olcsó árukat. Bailey hangsúlyozta, hogy a kamatok „lefelé” tartanak, de a jövőbeli csökkentések várhatóan „fokozatosan és óvatosan” fognak történni. A bank ülésének jegyzőkönyvei szerint a kamatmeghatározó bizottság megosztott volt a döntésben: a kilenc tag közül öten a 4,25%-ra való csökkentés mellett voksoltak, míg ketten a 4%-os nagyobb csökkentést támogatták, és ketten a változatlan állapot mellett döntöttek.
A Bank of England alapkamatának szintje befolyásolja a kereskedelmi bankok és hitelezők által megállapított kamatlábakat. Az utóbbi évek magasabb kamatszintje miatt az emberek többet fizetnek a hitelekért, például a jelzáloghitelekért és a hitelkártyákért, viszont a megtakarítók is kedvezőbb hozamokat kaptak. A bank adatai szerint a lakástulajdonosok több mint 80%-a rögzített kamatozású szerződéssel rendelkezik, de az újra megújításkor továbbra is magasabb törlesztőrészletekkel szembesülhetnek. A legfrissebb adatok szerint a két éves rögzített kamatozású jelzálog átlagos kamata 5,14%, míg az ötévesé 5,08% volt.
Körülbelül 600 ezer lakástulajdonos rendelkezik olyan jelzáloggal, amely követi a Bank of England kamatát, így a kamatok csökkentése hatással lesz a havi törlesztőrészleteikre. Az UK Finance banki szakmai szervezet becslése szerint a tipikus követő kamatozású jelzáloggal rendelkező ügyfél körülbelül 29 fonttal kevesebb törlesztést fog fizetni a legutóbbi csökkentés következtében. Vanda, egy lakástulajdonos, aki követő kamatozású jelzáloggal rendelkezik, elmondta, hogy nagyon jó kamatot kapott, de korábban „meglepte” őt a kamatok emelkedése. „A csökkenés segítene, mert éppen most bocsátottak el, így ez egy kicsit segítene. De nem hiszem, hogy valaha is visszatér a helyzet a régi kerékvágásba” – tette hozzá.
A kamatlábak a Bank of England fő eszközei az infláció éves ütemének fenntartására, amelynek célja 2% körüli érték. A legutóbbi brit inflációs adatok szerint az árak 2,6%-kal emelkedtek március óta. Azonban a várakozások szerint az infláció ugrani fog, miután április elején több háztartási számla, például az energia- és vízdíjak emelkedtek. A bank várakozásai szerint az infláció „ideiglenesen” 3,5%-ra emelkedik ebben az évben a számlák emelkedése miatt, mielőtt visszaesne az alacsonyabb olaj- és gázárak hatására.
A kamatlábak emelésének elmélete az infláció kezelésére az, hogy ha a kölcsönképesség drágábbá válik, az emberek csökkentik a kiadásaikat, ami a termékek iránti kereslet csökkenéséhez és az árak emelkedésének mérséklődéséhez vezet. Azonban ez egyensúlyozó aktus, mivel a magas kamatlábak kárt okozhatnak a gazdaságban, mivel a vállalatok visszafogják a termelésbe és a munkaerőbe történő befektetéseket. A Bank of England várakozásai szerint az Egyesült Királyság gazdasági növekedése az év első három hónapjában erősebb lesz, mint az eredetileg előrejelzett 0,6%, mivel az amerikai cégek készleteket halmoznak fel a Trump által bevezetett vámok életbe lépése előtt. Az hivatalos adatok a jövő héten várhatóak. A növekedés növekedése üdvözlendő hír lenne a kormánynak, amely gazdasági növekedését a fő prioritásának tekinti a megélhetési normák javítása érdekében.
A kormány költségvetési döntése, amely a munkáltatók számára emelte a társadalombiztosítási járulékokat, már életbe lépett, de a Bank szerint aadóemelés hatása „eddig meglehetősen kicsi” volt, hozzátéve, hogy a vállalati bizalom az utóbbi hónapokban csökkent. Sok cég „várakozó és figyelő” megközelítést alkalmaz a brit gazdaság fellendülésével kapcsolatban, mielőtt újra felvennék a munkát és befektetnének. Rachel Reeves, a pénzügyminiszter üdvözölte a legújabb kamatcsökkentést, de hozzátette: „Több tennivaló van, és tudom, hogy a családok továbbra is megélhetési költségekkel küzdenek.” Bailey hangsúlyozta, hogy az Egyesült Királyságban „még sok tennivaló van” a növekedés terén, megjegyezve, hogy az elmúlt 15 évben a növekedési ütemek folyamatosan alacsonyabbak voltak, mint a válság előtt.

