
Távkapcsolat és búcsú a férj halála után – emlékek a Skype világából
A Skype, mint a távolsági kapcsolatok megélésének és a családok összekapcsolásának eszköze, hosszú időn keresztül különleges helyet foglalt el az emberek szívében. Mielőtt a Zoom, a WhatsApp és a Microsoft Teams elterjedtek volna, a Skype volt az egyik legnépszerűbb videohívás-szolgáltatás a világon. Lehetővé tette, hogy az emberek ingyen hívják egymást számítógép komputerre, és később alacsony költségű hívásokat indíthassanak vezetékes és mobiltelefonokra a világ különböző részein. Az utóbbi években azonban a Skype népszerűsége csökkenni kezdett, mivel a Microsoft, a tulajdonosa, a Teamsre összpontosított. A Skype ingyenes szolgáltatásai véglegesen megszűnnek 2023. május 5-én, csupán a Skype for Business funkció marad meg.
A Skype története során sok ember életére hatással volt. Weng és Owen Williams például a Skype-nak köszönhetően házasodtak össze. Weng 2012-ben elhagyta Makaót, hogy egy hat hónapos gyakorlatot végezzen Walesben, a National Trust egyik helyszínén. Eleinte honvágy gyötörte, ezért Skype-on beszélgetett barátaival és családjával. Ott ismerkedett meg Owennel, aki szintén a National Trust-nál dolgozott. Barátságukból romantikus kapcsolat bontakozott ki, miután Weng visszatért Makaóra, és hónapokig Skype-on csevegték át a távolságot. „A Skype nagyon fontos része volt a kapcsolatunknak” – mondta Weng. A távolsági kapcsolatuk során minden nap videohívtak, még az Owen születésnapi tortáját is megosztották egymással az interneten. „Ez nagyon édes volt” – tette hozzá. Végül eljegyezték egymást, és Weng 2015-ben visszaköltözött Walesbe, ahol boldogan élnek együtt.
Erica, egy új-zélandi nő, szintén a Skype segítségével tartotta a kapcsolatot férjével, amikor az munkával máshol tartózkodott. Férje 2017-es halála után a Skype új szerepet kapott az életében. „Az ő számítógépének fájljait rendeztem, amikor lehetőségem nyílt átnézni azokat az üzeneteket, amelyeket váltottunk” – mondta Erica egy BBC-interjúban. Ráébredt, hogy ezek az üzenetek egy nehéz időszakot dokumentáltak a kapcsolatukban. Erica végül elküldött egy posztumusz üzenetet férje Skype-címére, amit ő válaszolt meg saját magának, így hetekig tartó párbeszéd alakult ki közöttük. „Ez segített nekem továbblépni. Hittem benne” – tette hozzá.
Susan Bertotti, aki Chilében él, szintén a Skype-on keresztül tartotta a kapcsolatot édesanyjával, Verával, aki Milton Keynesben lakik. Az elmúlt 15 évben minden nap beszéltek Skype-on, megosztva egymással karácsonyi emlékeket és megmutatva egymás kertjeit. „A Skype csodálatos közelséget adott az anyukám és köztem az évek során” – mesélte Susan. Amikor Susan az anyja gondozója lett, a Skype segítségével intézte el az Egyesült Királyságban lévő adminisztrációs ügyeit is. A család az évek során elkezdett WhatsApp-ot használni, de a Skype-ot még mindig használják a beszélgetések beállításához. Vera most 99 éves, és Susan nagyon szomorú a Skype megszűnése miatt, hiszen ez jelentős veszteség lesz számára.
Stan Calderwood, aki üzleti tevékenységet folytat, szintén értékelte, hogy a Skype lehetővé tette számára, hogy nemzetközi hívásokat indítson nagy költségek nélkül. A Skype leállásának bejelentése napján nyolcszor használta a szolgáltatást, ingatlanügynököket, könyvelőket és ügyvédeket hívva Kanadában. „Nem mindenkit lehet WhatsApp-on, Zoom-on vagy Teams-en hívni” – mondta Stan. Most új, olcsó alternatívát keres a nemzetközi hívásokhoz.
A Microsoft bejelentette, hogy a Skype ingyenes szolgáltatásai megszűnnek, és a felhasználóknak lehetőségük van átköltözni a Teamsre, vagy exportálni a Skype adatokat, beleértve a csevegéseket, kontaktokat és híváselőzményeket. A Skype for Business felhasználói számára a változás nem érinti a szolgáltatást, amely továbbra is elérhető marad. A Skype, ahogy ismertük, végleg eltűnik, ezzel együtt pedig az egyik legmeghatározóbb technológiai termék is, amely a huszonegyedik században megjelent.

