
Káosz a városban: soha nem volt még ilyen koszos az utcák állapota
A hulladéklerakás, vagyis a szemét elhagyása az utcákon, olyan válságos szintre emelkedett Walesben, hogy a helyi aktivisták figyelmeztetnek: az eddigi legrosszabb helyzet alakult ki az utcák tisztaságát illetően. A Keep Wales Tidy, a környezetvédelmi szervezet, szerint a helyzet romlását főként a „nagy mértékű növekedés” okozza az utcán fogyasztott ételek és italok csomagolásának mennyiségében, valamint az önkormányzati költségvetések csökkenésében, amelyek a közterületek tisztán tartására vonatkoznak. A helyi önkormányzatok a BBC híradójának nyilatkozva elmondták, hogy „küzdenek” a költségvetéseik fenntartásával, miközben más területeken, mint például a szociális ellátás, egyre növekvő költségekkel kell szembenézniük.
A walesi kormány tájékoztatott arról, hogy együttműködik a helyi hatóságokkal és más szervezetekkel annak érdekében, hogy „tiszta és gondozott területeket” biztosítson. A Keep Wales Tidy éves jelentése megállapította, hogy az utcák tisztaságának szintje a 17 éves felmérések történetében a legrosszabb eredményeket mutatja. A Keep Britain Tidy szervezet is hangsúlyozta, hogy ez a probléma az egész országot érinti, és Angliában „csak egy kis része a helyszíneknek” mentes a hulladéktól. Skóciában, ahol 2022-ben „hulladékválságot” hirdettek, a helyzet szintén romlott, és a hulladék szintje tovább nőtt.
Walesben a legrosszabb helyzet a városokban és a falvakban tapasztalható, ahol a városi területek több mint 35%-a „elfogadhatatlan” szintű hulladékkal küzd. A legszennyezettebb utcák száma, amelyeket „D” osztályzattal láttak el, 286%-kal nőtt az utóbbi időszakban. A leggyakoribb hulladékforrások közé tartozik a dohányzással kapcsolatos szemét, valamint az ételek és italok csomagolása. Cardiffban, ahol a városi tanács évente több mint 7 millió fontot költ az utcák tisztán tartására, a legrosszabb „D” osztályzatú utcák a város legnagyobb szegénységgel küzdő negyedeiben találhatók, mint Ely, Roath, Grangetown és Splott.
Malcolm Davies, a Splott egyik lakója, úgy véli, hogy az utcák és a környék szeméthelyzete „egyszerűen rémálom”. Elmondta, hogy ő a legutolsó házban lakik, és folyamatosan találkozik a közterületekről kidobott hulladékkal, mint például gyümölcs héjakkal és csomagolópapírral, amelyek a kertjébe fújnak. „A saját szemetesünkbe gyűjtjük, hogy rendben tartsuk a kertet – de már túl öreg vagyok ahhoz, hogy folyamatosan a szemetet szedjem” – tette hozzá. A fekete szemetelés is komoly problémát jelent, és Davies szeretné, ha kamerákat telepítenének a bűnözők elrettentésére.
Lynne Thomas, egy másik Splott-i lakó, aki havi önkéntes szemétszedéseket szervez, azt mondta, hogy a hulladék nagy része abból adódik, hogy az emberek helytelenül helyezik ki a szemetüket. „A sirályok nagyon okosak – ha bármilyen ételt találnak a zsákokban, másodpercek alatt ott vannak, szétszaggatják és szétszórják az utcákon” – magyarázta. Thomas hangsúlyozta, hogy ha mindenki a megfelelő kukákat és zsákokat használna, az már egy lépés lenne a tisztább utcák felé. „Nagyon szomorú tud lenni – őszintén szólva szívszorító. Az emberek, akik itt élnek egész életükben, mostanában azt mondják nekem, hogy elkeseredtek a sok szemét miatt az utcákon” – tette hozzá.
A walesi önkormányzatok összesen több mint 64 millió fontot költöttek az utcák tisztán tartására 2023-24 között. A népszerű tengerparti üdülőhelyen, Barry Islanden a hulladék kezelése „ipari feladat” – mondta Lis Burnett, a Vale of Glamorgan tanács vezetője. A tanács évente több mint 250 tonna hulladékot kezel Barry strandjain, ami körülbelül 800,000 fontba kerül. „Nagyon nehéz megtalálni a szükséges pénzt a hulladékszolgáltatások biztosításához – mindannyian küzdünk ezzel” – mondta Burnett, aki a Walesi Helyi Önkormányzati Szövetséget is képviseli.
A hulladékkal kapcsolatos probléma kezelése érdekében a Walesi Kormány és a Keep Wales Tidy is sürgette a helyi hatóságokat, hogy lépjenek előre a csomagolóanyagok gyártóit terhelő költségek megtérítési tervekkel, valamint a hosszú ideje várt betéti rendszer bevezetésével, amely a palackokra és dobozokra vonatkozna. A hulladékcsökkentés érdekében fontos lenne a közvélemény tájékoztatása, a hulladékkezelési törvények szigorúbb betartatása és a „több használatos kultúrára” való áttérés – hangsúlyozta a Keep Wales Tidy vezérigazgatója, Owen Derbyshire. A walesi kormány is megerősítette, hogy a hulladék és a helyi környezeti problémák kezelése kulcsfontosságú, és további támogatást nyújt a közösségi takarító akciók koordinálásához és a pozitív viselkedésváltoztató kampányok lebonyolításához.

