Hírek,  Műszaki

Dinoszaurusz szobor Új-Zélandon: vita a jurassic stílusról

A Taupō Sculpture Parkban, Új-Zéland északi szigetén, nemrégiben felállították Boom Boom nevű dínószobrot, amely máris heves vitákat gerjesztett a helyi lakosok körében. A hét méter magas, tükröződő felületű rozsdamentes acélból készült szobrot a szlovén származású művész, Gregor Kregar alkotta meg, és a Taupō Sculpture Trust megbízásából készült. A szobor megjelenése óta sokan kifejezték véleményüket a közösségi médiában, amely a művészet iránti érdeklődést és a szórakoztató vitákat is felkeltette.

Kregar elmondta, hogy nem volt különösebben meglepve a körülötte kialakuló felfordulástól. Szerinte a szobrok néha megállítják az embereket a mindennapi interakcióikban, és nehéz gyűlölni egy dínószobrot. A közvélemény azonban megosztott. Az egyik hozzászóló lelkesedésének adott hangot, mondván, hogy fantasztikus, hogy az emberek beszélgetni kezdenek a művészetről, míg egy másik kommentelő a helyi adófizetők 100 000 dolláros közpénzes befektetését kritizálta, mondván, hogy sokan inkább más közösségi célokra költötték volna el ezt a pénzt.

A Boom Boom finanszírozása 2018-ban zajlott, hosszú tárgyalások után, és a szobrot a múlt héten állították fel a parkban. A Taupō kerületi tanács adóemelései is hozzájárultak a közpénzes befektetés körüli vitákhoz, hiszen a helyi lakosok sok esetben a közszolgáltatások fejlesztésére szánták volna a pénzt. A kritikusok azt is megjegyezték, hogy a szobornak nincs kapcsolata Taupóval, amelyet a 2023-as Keep New Zealand Beautiful Awards a legszebb városnak választott. Kregar azonban hangsúlyozta, hogy a dínó szobor alatt álló szikla az adott terület vulkanikus történelmét tükrözi, hiszen a Taupó-tó, amely nevét viseli, egy nagy kaldera, amely egy vulkán, ami önmagába omlott. Ez a vulkán körülbelül 1800 évvel ezelőtt volt aktív.

Boom Boom inspirációja a sauropodák, amelyek a paleontológusok szerint az egyik olyan dinoszauruszfaj, amely Új-Zélandon élt. Ezek a hatalmas lények körülbelül 66 millió évvel ezelőtt kihaltak, a legtöbb más nem-árvás dinoszaurusszal együtt. Kregar elmondta, hogy a szobor körüli élénk vita valószínűleg végül a „gyűlölők” megnyeréséhez vezet, ahogy az emberek egyre jobban megszeretik a szobrot, és az a helyi identitás részévé válik.

Kim Gillies, a Taupō Sculpture Trust titkára a BBC-nek elmondta, hogy a Boom Boom megrendelése nem volt könnyű döntés, de azért választották ezt a művet, mert úgy gondolták, hogy segíthet Taupót a térképre kerülni. Hozzátette, hogy a művészet esetében a „biztonságos” kifejezés egy kicsit unalmas, és a szobor felállítása elősegíti a közösség művészeti beszélgetéseit.

A Boom Boom megjelenése nem csupán a helyi művészeti életet pezsdítette fel, hanem a város turizmusára is jótékony hatással lehet. Az ilyen típusú szobrok gyakran vonzzák a látogatókat, akik kíváncsiak a helyi művészetre és kultúrára. A szobor körüli vita és érdeklődés tehát nemcsak a művészeti diskurzusokat, hanem a város gazdaságát is élénkítheti, hiszen a látogatók tömegei érkezhetnek a szobor megtekintésére. Az ilyen szobrok gyakran válnak a városok emblémájává, és hosszú távon hozzájárulhatnak a helyi közösség fejlődéséhez.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c4g77x1m9mno

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük