
Az infláció üteme az Egyesült Királyságban: Mennyire drágulnak a mindennapi termékek?
Az Egyesült Királyságban az infláció 2025 márciusáig 2,6%-kal nőtt az előző év azonos időszakához képest. Ez az érték alacsonyabb a februári 2,8%-nál, de még mindig meghaladja a Bank of England által kitűzött 2%-os célt. A Bank of England rendszeresen módosítja a kamatlábakat annak érdekében, hogy az inflációt a kitűzött célérték közelében tartsa, és az utóbbi időszakban kétszer is csökkentette a kamatokat, 2025-re 4,25%-ra. A bank korábban figyelmeztetett, hogy az infláció 2025-ben újra emelkedhet, ami aggodalomra ad okot a gazdasági elemzők körében.
Az infláció fogalmát a mindennapi életben számos példa jól szemlélteti. Például ha egy üveg tej ára 1 font, de egy év múlva 1,05 fontba kerül, akkor az éves tejinfláció 5%-ot jelent. Az Egyesült Királyság Statisztikai Hivatala (ONS) folyamatosan nyomon követi a mindennapi termékek, például élelmiszerek és üzemanyagok árváltozásait. Ez a virtuális „kosár” rendszeresen frissül, hogy tükrözze a vásárlási trendeket, és az utóbbi években például virtuális valóság fejhallgatók és jóga matracok is bekerültek a figyelembe vett termékek közé, míg a helyi újsághirdetések eltávolításra kerültek. Az ONS az előző 12 hónap árváltozásait figyeli az infláció kiszámításához. A fő inflációs mutatót, a Fogyasztói Árak Indexét (CPI) havonta közzéteszik, és a legfrissebb adatok szerint 2025 márciusában a CPI 2,6% volt.
Az infláció az utóbbi időszakban jelentősen csökkent, mivel 2022 októberében 11,1%-kal a legmagasabb szinten volt, amit az utolsó 40 évben tapasztaltak. Ugyanakkor ez nem jelenti azt, hogy az árak csökkennek; csupán annyit tesz, hogy a növekedés üteme lassult. Az infláció emelkedése 2022-ben részben a Covid-járvány utáni olaj- és gázkereslet növekedésének, valamint az ukrán háború következtében emelkedő energiaáraknak volt köszönhető. Az infláció hosszú ideig a 2%-os célérték felett maradt, részben a magas élelmiszerárak miatt. Ekkor a Bank of England a kamatlábakat 5,25%-ra emelte, ami 16 éves csúcsot jelentett. Az elképzelés az volt, hogy ha a kölcsönzés drágábbá válik, az emberek kevesebb pénzt fognak költeni, ami csökkenti a keresletet és lassítja az árak emelkedését.
Azonban ez egy nehéz egyensúlyozás, mivel a költségek emelkedése kárt okozhat a gazdaságban. Például a lakástulajdonosok magasabb jelzálogkamatokkal néznek szembe, ami a jobb megtakarítási lehetőségeket is háttérbe szoríthatja. A vállalatok is kevesebbet kölcsönöznek, ami csökkenti a munkahelyteremtési kedvet, és előfordulhat, hogy bizonyos cégek leépítésekhez és befektetések csökkentéséhez folyamodnak. A Bank of England 2025 februárjában és májusában ismét csökkentette a kamatlábakat, most 4,25%-ra. Andrew Bailey, a Bank elnöke jelezte, hogy a májusi döntés az infláció csökkenésének volt köszönhető, és további „lassú és óvatos” csökkentések is várhatók.
A Bank ugyanakkor figyelmeztetett, hogy az Egyesült Államok által bevezetett vámok azt mutatják, mennyire kiszámíthatatlan lehet a globális gazdaság. A Bank várakozásai szerint ezek a vámok lassítani fogják az Egyesült Királyság gazdaságát, és alacsonyabb inflációt eredményeznek, mint amire számítottak. Az Egyesült Királyságban a legfrissebb hivatalos adatok szerint a rendszeres bérek 2025 decemberétől februárig a várakozások felett nőttek, és az átlagos éves bérnövekedés 5,9% volt, ami után az infláció figyelembevételével a bérek 3%-kal emelkedtek. A magánszektor jövedelmei meghaladták a közszolgáltatási szektor fizetéseit.
A nemzetközi színtéren az Egyesült Államok és az Európai Unió országai is próbálják korlátozni az árak emelkedését. Az eurót használó országokban az infláció áprilisban 2,2%-ot tett ki, ami márciushoz képest nem változott, de az előző hónapban 2,3% volt. Az Európai Központi Bank 2024 júniusában csökkentette fő kamatlábát egy rekordmagas 4%-ról 3,75%-ra, ami az első csökkentés volt öt év alatt. Azóta ötször csökkentette a kamatokat, elérve a 2,5%-ot.
Az Egyesült Államokban az infláció 2,4%-ra csökkent márciusban, ami az előző hónap 2,8%-ához képest kedvező változás, de még mindig meghaladja a központi bank 2%-os célját. A Federal Reserve a 2024 végén végrehajtott kamatcsökkentések után májusban döntött a kamatok fenntartása mellett, figyelembe véve a vámok által generált bizonytalanságot. A kamatok változatlanul 4,25%- és 4,5% között mozognak. A Bank of England elnöke, Andrew Bailey megjegyezte, hogy nem kíván véleményt nyilvánítani a Brexit ügyében, de a brit-európai kereskedelem helyreállítása „hasznos” lenne. A gazdasági szempontból az Egyesült Államokkal kötött megállapodás viszonylag kicsi, de fontos lehet a nagyon specifikus szektorok számára. Az infláció lassulása miatt a Bank újabb kamatcsökkentést hajtott végre az év második felében.

