
Az Egyesült Királyságnak mindent meg kell tennie az EU-val folytatott kereskedelem újjáépítéséért, figyelmeztet a bankvezér
A Bank of England kormányzója, Andrew Bailey nemrégiben nyilatkozott arról, hogy az Egyesült Királyságnak sürgősen „újjá kell építenie” kereskedelmi kapcsolatát az Európai Unióval, és mindent meg kell tennie a hosszú távú kereskedelem javítása érdekében, különösen a legutóbbi amerikai megállapodás után. A BBC-nek adott interjújában Bailey hangsúlyozta, hogy mint közszolgálati tisztviselő, nem foglal állást a Brexit kérdésében, de megjegyezte, hogy a Brexit utáni UK-EU kereskedelem visszaállítása „kedvező” lenne.
Jelenleg a brit kormány tárgyalásokat folytat az EU-val a kereskedelmi és biztonsági kapcsolatainak újraértelmezéséről, amelyre a hónap végén sor kerülő csúcstalálkozó előtt van szükség. Az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság között létrejött megállapodás lehetőséget teremtett arra, hogy az Egyesült Királyság állategészségügyi megállapodást kössön az EU-val, amely magában foglalná a szabványok harmonizálását, hogy csökkentsék a Brexit utáni bürokráciát az élelmiszer-, mezőgazdasági és halászati export terén.
A legfrissebb brit-amerikai megállapodás értelmében a Fehér Ház elfogadta, hogy csökkenti a vámokat egy meghatározott számú brit autóra, és lehetővé teszi a bizonyos mennyiségű acél és alumínium vámmentes behozatalát az Egyesült Államokba. Ugyanakkor a legtöbb brit termékre 10%-os vámtételt hagytak érvényben, ami azt jelzi, hogy a kereskedelmi kapcsolatok nem teljesen mentesek a nehézségektől.
Bailey, amikor arról kérdezték, hogy a szorosabb kapcsolat az Egyesült Királyság és az EU között milyen hatással lenne a gazdaságra és az inflációra, kijelentette: „Kedvező lenne, ha nyitottabb gazdaságunk lenne az Európai Unió kereskedelme felé. Az utóbbi években ugyanis csökkent a javak kereskedelme az EU-val.” Hozzátette, hogy ez különösen fontos, mivel az EU az Egyesült Királyság legnagyobb kereskedelmi partnere. „Fontos, hogy mindent megtegyünk annak érdekében, hogy a Brexit kapcsán hozott döntések ne rongálják a hosszú távú kereskedelmi helyzetet. Remélem, hogy ezt a helyzetet felhasználhatjuk a kapcsolataink újjáépítésére” – mondta Bailey.
A kormányzó azt is kiemelte, hogy az Egyesült Királyság világszerte folytatott kereskedelmi megállapodásai példát mutatnak más országok számára. „Ez azt bizonyítja, hogy a kereskedelmi megállapodások fontosak. Kereskedelmi megállapodásokat lehet kötni, és a kereskedelem lényeges” – tette hozzá. „Őszintén szólva, néha nem tűnik ígéretesnek a helyzet. De remélem, hogy ezeket a megállapodásokat felhasználhatjuk a világ kereskedelmi rendszerének újjáépítésére.”
Bár az Egyesült Államokkal kötött megállapodás gazdaságilag viszonylag kicsi, fontos bizonyos szektorok számára. A Bank of England a közelmúltban második alkalommal is csökkentette a kamatlábakat az infláció lassulása miatt. A brit infláció ugyan csökkent, de még mindig meghaladja a Bank of England 2%-os célját. A Bank of England által meghatározott kamatlábak hatással vannak a jelzáloghitelekre, kölcsönökre és megtakarítási kamatokra milliók számára, így a gazdasági helyzet alakulása közvetve számos ember mindennapi életét érinti. Az elkövetkező hónapokban várhatóan folytatódnak a tárgyalások, és a brit kormány célja, hogy stabilizálja a kereskedelmi kapcsolatokat, amelyek kulcsfontosságúak az ország gazdasági növekedése szempontjából.

