Gazdaság,  Műszaki

A Dominikai vulkánok zöldenergia-potenciálja és a feszültséglevezetés lehetőségei

Dominica, a gyönyörű karib-tengeri sziget, amelyet buja esőerdők, vízesések, vulkánok és termálforrások díszítenek, az ökoturisták paradicsomává vált. A sziget tavaly 83,966 látogatót vonzott, ami 13%-os növekedést jelent az előző évhez képest, főként az Egyesült Államokból érkező új közvetlen járatoknak és a szállodák számának növekedésének köszönhetően. Dominica, amelyet „Természet Szigetének” is neveznek, mostanra sikeresen helyreállt a 2017-es Maria hurrikán által okozott súlyos károkból, és a kormány elhatározta, hogy kiaknázza természeti erőforrásait, hogy tiszta energiát termeljen a sziget 66,000 lakosa és a turizmus számára.

A cél az, hogy véget vessenek az importált dízel üzemanyaggal működő generátorok hosszú távú használatának. Ennek érdekében egy geotermikus erőmű építése zajlik a sziget déli részén, amely a természetes földalatti tározók forró vízét fogja hasznosítani, amelyeket a környező vulkáni kőzetek melegítenek. A 10 megawatt teljesítményű létesítmény, amely a gyönyörű Roseau-völgyben, Laudat falujának közelében épül, várhatóan az év végére üzembe helyezésre kerül. A rendszer úgy működik, hogy a felszínre emelt gőzt turbinák hajtják meg, amelyek áramot termelnek. A felhasznált gőzt lehűtik, hogy vízzé alakuljon, majd vissza injektálják a föld alá, lehetővé téve ezzel a folyamat újraindulását. Vince Henderson, Dominica energiaügyi minisztere a BBC-nek elmondta, hogy reményeik szerint 2030-ra teljesen megszüntetik a dízelgenerátorok használatát az áramtermelésben.

A kormány emellett azt is hangsúlyozza, hogy a geotermikus erőmű az áramdíjak csökkentését is eredményezheti. Nemcsak Dominica, hanem a szomszédos szigetek is profitálhatnak a fejlődésből, ugyanis hosszú távú tervek között szerepel a többletenergia tengeralatti kábeleken történő exportálása. Henderson hangsúlyozta, hogy reméli, a geotermikus erőmű sikere más karib-tengeri országokat is arra ösztönöz, hogy felfedezzék a megújuló energiaforrásokat. Dominica geotermikus erőműve lesz a második a karibi térségben, ahol Guadeloupe már három évtizede működtet egy 15 megawattos létesítményt.

A Roseau-völgyi üzem egy közpublic-private partnerség keretében épül a dominikai kormány és az amerikai-izraeli Ormat Technologies megújuló energia vállalat közreműködésével. A projekt költségei több tízmillió dollárra rúgnak, részben különböző kormányzati támogatásokból, beleértve az Egyesült Államokat, az Egyesült Királyságot, Japánt és Új-Zélandot, valamint különböző nem kormányzati szervezetek és a Világbank, illetve a Karibi Fejlesztési Bank (CDB) hitelezéséből finanszírozzák. A dominikai kormány szintén jelentős forrásokat fektetett a projektbe, amely kezdeti költségeket és összetett felfedezési folyamatokat igényelt, például mélyfúrásokat a hőmérséklet tesztelésére.

Doron Blachar, az Ormat vezérigazgatója hangsúlyozta, hogy a geotermikus energia egy nagyszerű, nulla emissziójú áramforrás, amely nem függ a széltől vagy a napfénytől, és folyamatosan működik. Az építkezés során és az üzemeltetés alatt a projekt munkahelyeket teremt, új technológiát és szaktudást hoz a szigetre. Ugyanakkor a helyi lakosok között aggodalmak fogalmazódtak meg a projekt környezeti hatásai miatt. Atherton Martin, egy helyi környezetvédő, például attól tart, hogy a Roseau-völgy ökológiai értéke csökkenhet a felfedezési folyamat során végzett növényzeteltávolítás miatt.

A projekt költségei is vitát generáltak, hiszen a dominikai kormány önállóan körülbelül 15 millió dollárt fektetett bele. Henderson elismerte, hogy a projekt „nem könnyű” egy olyan ország számára, amely „nagy kihívásokkal nézett szembe”, amikor 2017 után jelentős mértékben kellett helyreállítani az elektromos hálózatot. Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a projekt végül meg fog térülni.

A geotermikus erőművek esetleges földrengéseket kiváltó hatása is közismert aggodalom. Az Ormat azonban azt állítja, hogy több éves működése során soha nem tapasztaltak ilyen esetet. Blachar úgy véli, hogy a Karib-térség geotermikus technológiák központjává válhat. Az Ormat 2017-ben szerezte meg a guadeloupe-i erőművet a francia kormánytól, és jelenleg bővíti azt, hogy a kapacitását 25 megawattra növelje.

Dominica geotermikus erőműve tehát egy olyan projekt, amely nemcsak a helyi közösség számára hozhat előnyöket, hanem példát is mutathat más karibi országoknak a megújuló energiaforrások kihasználásában. A Dominica Geothermal Development Company ügyvezető igazgatója, Fred John elmondta, hogy az erőmű kezdetben elegendő áramot fog termelni a sziget csúcsigényének feléhez, és a hatóságok bízva abban, hogy a létesítmény hamarosan az egész országot ellátja, és elegendő többletenergiát biztosít a szomszédos szigetek számára is. Az OECS nemrégiben 30%-os megújuló energia célkitűzést tűzött ki 10 éven belül, míg néhány ország, köztük Dominica, 100%-os célokat tűzött ki. Az OECS főigazgatója, Dr. Didacus Jules a dominikai geotermikus projektet „merész és vízióval teli lépésnek” nevezte, hangsúlyozva, hogy a fosszilis tüzelőanyagoktól való átállás nemcsak lehetőség, hanem létfontosságú szükségszerűség.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c4gezw5n579o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük