
Bírósági figyelmeztetés: Az Egyesült Államok délszudáni kiutasításai megsérthetik a bírósági határozatot
Brian Murphy szövetségi bíró figyelmeztette Donald Trump amerikai elnök adminisztrációját, hogy megvetheti a bíróságot, amennyiben egy csoport migránst deportálnak Dél-Szudánba. A bíró véleménye szerint a migránsok eltávolítása ellentétes lehet azzal a múlt hónapban hozott határozatával, amely megtiltotta a kormány számára, hogy harmadik országokba küldje a migránsokat anélkül, hogy azok „jelentős lehetőséget” kapjanak a deportálásuk megkérdőjelezésére. Az ügyvédjeik sürgős beadványt nyújtottak be a bírónak, amelyben arról számoltak be, hogy egy repülőgép, amely tizenkét embert szállított, kedden Dél-Szudánba érkezett. Ez az eset újabb összecsapást jelent Trump és a szövetségi bíróságok között, amint a republikánus elnök próbálja teljesíteni a kampányígéretét a tömeges deportálásokról.
A Nemzeti Bevándorlási Pereseti Szövetség ügyvédjei kedden sürgősségi végzést kértek Murphy bírótól a deportálások megakadályozására, amelyeket állításuk szerint burmai és vietnami állampolgárok is érintettek. Murphy bíró, aki Joe Biden által kinevezett, bostoni székhelyű bíró, azt mondta a Szövetségi Igazságügyi Minisztérium ügyvédjének, hogy „erős jelét” látja annak, hogy a korábbi végzését megsértették. „Ami a tudomásomra jutott, az azt jelzi, hogy ez megvetheti a bíróságot” – tette hozzá a sajtó hírei szerint. Az igazságügyi minisztérium ügyvédje, Elianis Perez azonban azt állította, hogy az egyik migráns, aki burmai volt, valójában Burmába került vissza, nem Dél-Szudánba. A második migráns, egy vietnami férfi hollétéről nem volt hajlandó információt adni, mondván, az „titkos”. Azt viszont elmondta, hogy ő gyilkosságért volt elítélve. Legalább egy erőszaktevő is volt a deportálásra váró repülőgépen, nyilatkozott a Belbiztonsági Minisztérium ügyvédje.
Murphy bíró nem rendelte el, hogy a gép visszaforduljon az Egyesült Államokba, de megállapította, hogy a migránsoknak a kormány őrizetében kell maradniuk, és „humánusan” kell bánni velük, amíg a szerdai meghallgatásra sor kerül. Kifejtette, hogy ez akár azt is jelentheti, hogy a deportáló repülőt a földön kell tartani, amíg megérkezik. Murphy április 18-án hozott egy határozatot, amely megköveteli, hogy az illegális migránsok lehetőséget kapjanak arra, hogy megkérdőjelezzék a származási országuktól eltérő országokba történő deportálásukat. Miután hírek érkeztek arról, hogy néhány migránst Líbiába küldenek, Murphy úgy nyilatkozott, hogy bármilyen ilyen lépés megsérti a határozatát.
A BBC megkereste a Belbiztonsági Minisztériumot a kérdéses ügy kapcsán. A burmai férfi ügyvédjei, akit csak N.M.-ként azonosítottak a bírósági beadványban, azt állították, hogy ügyfelük korlátozott angoltudással rendelkezik, és visszautasította a Texasban található bevándorlási fogdában kiszolgált eltávolítási értesítőt. Kedden reggel az ügyvéd e-mailt küldött a fogdának, miután észrevette, hogy ügyfele már nem szerepel a bevándorlási és vámhivatal fogvatartottak nyilvántartásában. Az e-mail válasza azt jelezte, hogy ügyfelét eltávolították az Egyesült Államokból. Amikor megkérdezte, hogy hová vitték, az e-mail válasza Dél-Szudánt nevezte meg. Az ügyvédek azt is kijelentették, hogy egy másik ügyfelük, a vietnami férfi, akit T.T.P.-ként azonosítottak a bírósági iratokban, „láthatóan ugyanarra a sorsra jutott”. A vietnami férfi házastársa e-mailt küldött az ügyvédjének, amelyben közölte, hogy a deportáltak csoportja körülbelül tíz másik embert is magában foglalt, akikről úgy vélték, hogy közöttük laoszi, thaiföldi, pakisztáni és mexikói állampolgárok is vannak.
Dél-Szudán, a világ legfiatalabb országa, 2011-es függetlensége után véres polgárháborún ment keresztül. Az Egyesült Államok kormányának utazási tanácsai figyelmeztetnek a bűnözésre, emberrablásra és fegyveres konfliktusra, ezért azt tanácsolják, hogy ne utazzanak Dél-Szudánba. A Trump-adminisztráció több országot is megkeresett a migránsok deportálásának elfogadására. A hónap elején Ruanda megerősítette, hogy tárgyalásokat folytat az Egyesült Államokkal, míg Benin, Angola, Ekvádor-Guinea, Eswatini és Moldova is felmerült a médiában. A dél-szudáni deportálási ügy a kormány két egyenrangú hatalmi ága közötti legújabb alkotmányos összecsapás. Egy másik bíró, James Boasberg, aki Washington DC-ben dolgozik, a múlt hónapban „valószínű okot” talált arra, hogy Trump hivatalnokait büntetőjogi megvetés miatt vontassa felelősségre. Ő is megállapította, hogy megsértették a parancsát, amely megtiltotta a venezuelai bandatagok deportálását, akiknek nem volt lehetőségük a deportálásuk megkérdőjelezésére.

