Gazdaság,  Hírek

A BBC leleplezte a gyermekmunkát és szexuális zaklatást Dél-Afrika illegális bányáiban

Jonathan története drámai bepillantást nyújt a dél-afrikai illegális bányászat sötét világába, ahol nem csupán a felnőttek, hanem fiatal gyerekek is szenvednek. A huszonéves férfi, aki fél évet töltött egy elhagyott aranybányában, elmondta, hogy a bányászathoz csatlakozva a könnyű pénz ígérete vonzotta Dél-Afrikába, a közeli országból, ahonnan származik. Azonban hamarosan szembesült a valósággal, amely nemcsak a fizikai megpróbáltatásokról szólt, hanem a gyerekek elleni súlyos visszaélésekről is, amelyeket a bányák mélyén tapasztalt.

Jonathan tapasztalatainak részletei megrázóak. A bányában, ahol dolgozott, sokszor látott kiskorúakat, akik különböző okok miatt kerültek oda. Néhányan olcsó munkaerőként voltak jelen, míg másokat kifejezetten szexuális kizsákmányolás céljából toboroztak. „Láttam ezeket a gyerekeket a bányában – 15 és 17 éves fiatalok voltak. Mások néha kihasználták őket. Ez ijesztő volt, és én sem éreztem magam jól tőle” – mondta Jonathan. Az elmondottak szerint a felnőtt bányászok ígéretekkel csábították a fiatalokat, hogy szexuális szolgáltatásokat nyújtsanak cserébe az általuk talált arany egy részéért. „Ha az a gyerek kétségbeesetten keres pénzt, akkor megkockáztatja” – tette hozzá Jonathan.

A helyzet még szomorúbbá válik, amikor Jonathan beszámol arról, hogy a fiatal bányászok sokszor menedéket kértek az idősebb bányászoktól, de ezek a „csapatok” általában feltételekhez kötötték a védelmet. Ha a fiatalok nem teljesítették az elvárt feladatokat, akkor büntetésként szexuális szolgáltatásokra kényszerítették őket. Jonathan hangsúlyozta, hogy a bányában dolgozó gyerekek mind külföldiek voltak, és nem tudták, hogy milyen veszélyes helyzetbe kerülnek.

A bányászatot kutató aktivista, Makhotla Sefuli megerősítette Jonathan állításait, mondván, hogy a bűnözői bandák kifejezetten a gyermekekre összpontosítanak, akiket sok esetben szomszédos országokból rabolnak el, és Dél-Afrikába csempésznek. Az áldozatok hamis ígéretekkel érkeznek, miszerint munkát találnak a hivatalos bányászatban, azonban amint megérkeznek, a hatóságok elkobozzák az útlevelüket. „Közismert, hogy ezek a fiatal fiúk bántalmazás áldozatai lesznek” – mondta Sefuli.

A BBC több más illegális bányában dolgozó bányásszal is beszélt, akik megerősítették, hogy tanúi voltak a gyerekek bántalmazásának. Tshepo, aki nem a valódi nevét használta, elmondta, hogy idősebb férfiak kényszerítették a fiatal fiúkat szexuális kapcsolatra a bányák mélyén. „Néhány esetben pénzért tették. Vannak, akiket kifejezetten ennek a célnak megfelelően toboroznak, mert a szex kereskedelme anyagi előnyöket hozhat” – tette hozzá.

Dél-Afrika illegális bányászatának helyzete tavaly a hírek középpontjába került, miután a rendőrség és a bányászok összecsapása a Buffelsfontein aranybányában, Stilfontein közelében, tragikus következményekkel járt. Az állami hatóságok próbálták megfékezni az illegális bányászatot, amely állításuk szerint 3,2 milliárd dollár veszteséget okozott a gazdaságnak. Az akció során a rendőrség korlátozta az élelmiszer- és vízellátást a bányában, hogy „felfedezze” az illegális bányászokat. A bányában rekedt férfiakról készült felvételek kezdtek megjelenni, akik éhezve könyörögtek a segítségért, miközben a mentőcsapatok megpróbálták kimenteni őket.

A mentési akció során kiderült, hogy a bányában rekedt férfiak között sokan kiskorúak is voltak, akik nem tudták igazolni életkorukat, mivel nem rendelkeztek dokumentumokkal. A Szociális Fejlesztési Minisztérium megerősítette, hogy 31 megmentett bányász gyermek volt, mindannyian mozambiki állampolgárok, és közülük 27-et novemberben hazaküldtek. A Save the Children Dél-Afrika segített a gyerekek és a mentőcsapatok közötti beszélgetések fordításában, és jelentették, hogy a gyerekek traumatikus élményeken mentek keresztül, mivel sokan tanúi voltak mások szexuális kizsákmányolásának.

A gyerekeket sok esetben könnyebb manipulálni és olcsóbban foglalkoztatni, mint a felnőtteket, ami hozzájárul a bűnözői csoportok által végzett visszaélésekhez. A rendőrség és a Szociális Fejlesztési Minisztérium eddig nem válaszolt a szexuális visszaélésekkel kapcsolatos vádakra, és úgy tűnik, hogy a helyzet továbbra is súlyosbodik. Az illegális bányászat virágzik, és a becslések szerint akár 6000 üres bányát is felfedezhetnek, ami továbbra is kockázatot jelent a sebezhető gyermekek számára.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c74z0px07nzo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük