
Brit munkavállalók védelme a brit-indiai kereskedelmi megállapodásban
Az Egyesült Királyság kormánya határozottan visszautasította az ellenzéki pártok azon állításait, miszerint a legújabb kereskedelmi megállapodás India és az Egyesült Királyság között hátrányosan érintheti a brit munkavállalókat. Jonathan Reynolds, az üzleti ügyekért felelős miniszter a BBC-nek nyilatkozva kijelentette, hogy „nincs olyan helyzet”, amelyben „valaha is tolerálni fogja”, hogy a brit munkavállalók alá legyenak ásva egy kereskedelmi megállapodás következtében. A megállapodás egyik fontos eleme, hogy a nemzeti biztosítási járulékok (Nics) mentessége egy évről három évre terjed ki, ami azt jelenti, hogy a rövid távú vízummal rendelkező munkavállalók csak a hazájukban fizetik az ilyen jellegű járulékokat, amikor külföldön dolgoznak.
Az ellenzéki pártok azt állítják, hogy ez a megállapodás azt eredményezheti, hogy az indiai munkavállalók olcsóbbak lesznek, mint a brit munkavállalók, különösen figyelembe véve, hogy az Egyesült Királyságban a munkáltatói Nics nemrégiben emelkedett. Kemi Badenoch, a Konzervatív Párt vezetője, aki korábban üzleti miniszter volt, kifejtette, hogy hasonló kompromisszumot utasított vissza, mivel a megállapodás „két szintű adókat” tartalmaz, amelyek „több száz millió fontba” kerülhetnek az Egyesült Királyságnak. Daisy Cooper, a Liberális Demokraták helyettes vezetője azt mondta, hogy a mentesség „alááshatja a brit munkavállalókat, akik már így is szenvednek a Trump kereskedelmi háborúja és a Munkáspárt félrevezetett munkaadói adója miatt”. Nigel Farage, a Reform UK vezetője „valóban borzalmasnak” nevezte a megállapodást, hozzátéve, hogy „ez a kormány nem törődik a munkavállalókkal”.
Reynolds azonban hangsúlyozta, hogy a megállapodás nem fogja hátrányosan érinteni a brit munkavállalókat, hiszen az Egyesült Királyságnak már 16 megállapodása van, amelyek megakadályozzák a kettős adóztatást a munkavállalók esetében, és ezek több mint 50 országra terjednek ki, beleértve az Egyesült Államokat, az EU-t és Dél-Korea. „A Konzervatívok nem értik, amit Reform is félreért, hogy egy indiai vállalat valakit rövid időre a brit piacra küld, vagy egy brit cég küld munkavállalót Indiába, ahol mostantól nem fizetnek egyszerre a két társadalombiztosítási rendszerbe” – mondta a BBC Today programjában.
A Konzervatív Párt képviselője, Matt Vickers viszont közölte, hogy pártja nem „zavarodott”. „Mindig szeretnénk látni, hogy kereskedelmi megállapodásokat kötünk más országokkal… ez volt a Brexit célja, hogy megnyithassuk ezeket a lehetőségeket, de valójában ez egy rossz megállapodás” – fogalmazott. Reynolds ezzel szemben kiemelte, hogy a megállapodás „óriási gazdasági nyereséget” jelent az Egyesült Királyságnak, ami „gyorsabb növekedést, magasabb béreket és több adóbevételeket” eredményezhet, ami kiváló lehetőségeket teremt a termékek és szolgáltatások számára.
A Business Secretary azt is elmondta, hogy az indiai munkavállalóknak továbbra is meg kell fizetniük az NHS bevándorlási felárát, és nem jogosultak a nemzeti biztosítási rendszerből származó juttatásokra. Reynolds elutasította az ellenzéki állításokat is, miszerint sokkal több indiai munkavállaló érkezik az Egyesült Királyságba, mint ahány brit munkavállaló Indiába megy. A megállapodás, amely három éven át tartó tárgyalásokat követően jött létre, megkönnyíti, hogy a brit cégek exportáljanak bizonyos termékeket, például whiskyt, autókat és egyéb termékeket Indiába, valamint csökkenti az Indiából az Egyesült Királyságba irányuló ruházati és lábbeli export adóját.
Tavaly a két ország közötti kereskedelem összesen 42,6 milliárd fontot tett ki. A kormány azt állítja, hogy a megállapodás évente további 25,5 milliárd fonttal növelheti ezt a kereskedelmet 2040-re. Az Egyesült Királyság kormánya azt is hangsúlyozta, hogy a ruházati, ékszer- és fagyasztott garnélarákok vámainak csökkentése „olcsóbb árakat és nagyobb választékot” eredményezhet a fogyasztók számára. A Skót Whisky Szövetség, amely szintén kedvezményezettje lesz az indiai vámok csökkentésének, úgy nyilatkozott, hogy a következő öt évben akár 1 milliárd fonttal növelheti a skót whisky exportját Indiába, ezzel 1200 új munkahelyet teremtve az Egyesült Királyságban. A skót whisky vámja 150%-ról 75%-ra csökken, és várhatóan a következő évtizedben 40%-ra mérséklődik.
Jean-Etienne Gourgues, a Skót Whisky Szövetség elnöke és a Chivas Brothers vezérigazgatója szerint a megállapodás „játékmegváltoztató” az iparág számára. „Hirtelen 10 millió fogyasztónk lesz, akik ma nem engedhetik meg maguknak a termékünket, de mostantól képesek lesznek rá, ami hatalmas változást jelent számunkra” – mondta a BBC-nek. Hozzátette, hogy ez „sok biztonságot és hosszú távú stabilitást” fog nyújtani a vállalkozás számára. A Department for Business and Trade közölte, hogy brit cégek számára először garantált és példátlan hozzáférést biztosítanak India hatalmas közbeszerzési piacához, évente körülbelül 38 milliárd font értékű, körülbelül 40 000 pályázatra. „Mi vagyunk az egyetlen más ország a világon, amely hozzáféréssel bír ehhez a közbeszerzési piachoz, így amikor ilyen sikeres lehetőségek adódnak, az több brit munkavállalót vonz Indiába rövid távon” – mondta Reynolds. Kiemelte, hogy ez a legnagyobb kereskedelmi megállapodás, amelyet az Egyesült Királyság a Brexit óta kötött, és hogy „minden brit terület számára előnyös lesz, különösen Skóciának, az Északnak és a Midlandsnak, ahol iparunk egy része található”.

