Gazdaság,  Hírek

Fizetési nap: 1,2 millió embert érintettek a banki leállások

Az Egyesült Királyságban körülbelül 1,2 millió ember tapasztalta meg a banki szolgáltatások leállását, amely a hónap végén, sokak fizetési napján történt. Az esemény részletei most derültek ki a Lloyds, TSB, Nationwide és HSBC által Dame Meg Hilliernek, a Közönséges Pénzügyi Bizottság elnökének írt levelekből, amelyek vizsgálják az incidens körülményeit, amely február 28-án zajlott. Az HSBC arról is beszámolt, hogy aznap az ügyfelek átlagosan két órát vártak, hogy elérjék az online ügyfélszolgálatot, míg a normál várakozási idő öt perc.

A bankok levelezésükben jelezték, hogy kártérítést nyújtottak az érintett ügyfeleknek, és részletezték, milyen lépéseket tesznek a hasonló problémák jövőbeli elkerülése érdekében. A Lloyds Banking Group ügyfelei szenvedték el a legnagyobb hatást a februári leállás során. Ron van Kemenade, a bank csoportvezető operatív igazgatója elmondta, hogy körülbelül 700 000 ember, aki a Lloyds, Halifax, Bank of Scotland és MBNA ügyfele, nem tudott első próbálkozásra belépni a fiókjába. Ugyanakkor van Kemenade azt állította, hogy ez nem minősül valódi leállásnak, hiszen a zavar időtartama alatt ötmillió sikeres bejelentkezés történt. Ennek ellenére a bank kijelentette, hogy fejleszteni fogja a belépési infrastruktúráját és a monitorozó rendszereit az incidens következtében.

A bankok levelei szerint körülbelül 250 000 TSB ügyfél, 196 255 Nationwide ügyfél és 60 000 HSBC ügyfél is zavarokat tapasztalt aznap reggel. A bankok eddig több mint 114 000 font kártérítést fizettek ki az ügyfeleknek, a Nationwide adta a legnagyobb összeget, összesen 84 341 fontot. A bankok egyöntetűen kijelentették, hogy nem tapasztaltak növekedést a csalások számában a zavarok ideje alatt, és azt is megjegyezték, hogy nem volt arra utaló jel, hogy a leállások gyakrabban fordultak volna elő bizonyos időszakokban, például a fizetési napokon, mint máskor.

A fizetési napon bekövetkezett leállás nem volt az egyetlen informatikai probléma, amellyel a banki szektor szembesült. Márciusban kiderült, hogy kilenc nagy bank és építőipari társaság, amelyek az Egyesült Királyságban működnek, az elmúlt két évben legalább 803 órányi, azaz 33 napnyi technikai leállást halmozott fel. A Pénzügyi Bizottság, amely a banki IT-hibák hatását vizsgálja, kötelezte a Barclays, HSBC, Lloyds, Nationwide, Santander, NatWest, Danske Bank, Bank of Ireland és Allied Irish Bank bankokat, hogy szolgáltassák az adatokat. A jelentésben az is szerepel, hogy a Barclays most 12,5 millió font kártérítési kötelezettséggel nézhet szembe egy olyan leállás miatt, amely a januári fizetési napon érintette az ügyfeleket.

Szakértők, köztük Patrick Burgess, a Chartered Institute for IT tagja és Shilpa Doreswamy, a pénzügyi szektor digitális átalakítására összpontosító GFT igazgatója azt állítják, hogy a legutóbbi leállások rámutatnak arra, hogy a bankok milyen problémákkal küzdenek az elavult infrastruktúrájuk és a működésképtelen informatikai rendszereik miatt. Doreswamy a BBC-nek elmondta, hogy a fizetési napon bekövetkező leállások „nem csupán a szerencsétlen időzítés esetei”, hanem megjósolható, megelőzhető események is. Kiemelte, hogy a bankoknak szükségük van az IT modernizációjára, hogy megakadályozzák az ügyfélbizalom elvesztését. Hozzátette, hogy ha a bankok nem tesznek lépéseket az ügyfelek elérhetőségének csökkentése érdekében, különösen a nagy keresletű időszakokban, azzal kockáztatják hírnevüket és ügyfeleik elvesztését.

Amikor az ügyfelek nem tudják hozzáférni a fizetésükhöz, nem tudják kifizetni a számláikat, vagy üzleti tevékenységet folytatni, a hatás nem csupán pénzügyi, hanem mélyen személyes is lesz. Az incidens tehát nemcsak a bankok működésére, hanem az ügyfelek életére is jelentős hatással van.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c7875w07l93o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük