Hírek,  Tech

A repülőgépek GPS-ét hackelik: új órák védelmet nyújthatnak?

2024. január 17-én, amikor egy Ryanair járat Londonból Vilnius felé tartott, a gép hirtelen megszakította a leszállást. A Boeing 737 MAX 8-200 típusú repülőgép már körülbelül 850 láb (259 méter) magasságban járt, amikor a navigációs rendszerét, a globális helymeghatározó rendszert (GPS), váratlan interferencia érte. Ennek következtében vészhelyzet miatt a gépnek meg kellett emelkednie, és csaknem 400 kilométerre (250 mérföld) délre, Varsóba kellett terelni. A litván légügyi hatóságok később megerősítették, hogy a repülőgép GPS jel interferenciának volt kitéve. Ez az esemény nem egyedülálló eset: az előző három hónapban több mint 800 GPS interferenciát regisztráltak a litván légtérben. Észtország és Finnország is aggodalmát fejezte ki, Oroszországot vádolva azzal, hogy technológiát alkalmaz a műholdas navigációs jelek zavarására a NATO keleti szárnyának közelében, bár Oroszország ezt tagadta.

Az elmúlt években a GPS zavarásának fenyegetése nemcsak a légi közlekedésre vonatkozik, hanem a mindennapi élet számos területére is. 2017-ben egy brit kormányzati jelentés arra figyelmeztetett, hogy a szisztematikus GPS zavarás akár a brit pénzügyi, áram- és kommunikációs rendszerek leállásához is vezethet. A GPS működése azon alapul, hogy a felhasználók több műholdtól kapnak jeleket, és a jelek megérkezési idejét felhasználva határozzák meg a Földön betöltött pontos helyünket. Az atomórák, amelyek közvetlenül kommunikálnak a műholdakkal, a másodpercek töredékéig pontos időt mérnek, ami kulcsfontosságú a világ különböző gazdasági tevékenységeihez, beleértve a kommunikációs rendszereket és az energiahálózatokat.

A GPS elvesztésének potenciális költsége napi 1,4 milliárd font, ami érthetővé teszi, hogy a brit kormány miért sorolta a GPS zavarást a legnagyobb nemzeti kockázatok közé. A brit tudósok egy csoportját, akiket „Időuraknak” neveztek el, felkérték, hogy dolgozzanak ki egy biztonságosabb alternatívát a GPS-re. A terv egyszerű, de megvalósítása rendkívül nehéz: új típusú atomórák kifejlesztése, amelyek hordozhatóak, és nem függnek az űrből érkező jelektől, amelyek zavart szenvedhetnek. Az Egyesült Királyság kormánya az utóbbi hónapokban kutatási kezdeményezéseket indított a GPS zavarásának fenyegetésével kapcsolatosan, de a prototípusokból megbízható eszközök kifejlesztése, amelyek beépíthetők a mindennapi életbe, hatalmas vállalkozás.

Ez a kihívás az 18. századi John Harrison által kifejlesztett hordozható tengeri navigációs óra feltalálásával állítható párhuzamba, amely megoldotta a hosszúsági problémát, megnyitva ezzel az új kereskedelmi korszakot és a felfedezés aranykorát. Háromszáz év elteltével a kutatók ismét versenyt futnak egy új óra tökéletesítéséért, amely megoldhatja a GPS problémát, és a hatás legalább annyira átalakító lehet. Dr. Helen Margolis, a brit időlaboratóriumok vezető tudósa úgy nyilatkozott, hogy a történelem azt mutatja, hogy minden időmérés javítása új lehetőségeket teremtett, amelyek lehetővé tették korábban elképzelhetetlen dolgokat.

A GPS alternatívájának keresése a kvantumtechnológiák területére vezet, ahol az atomok manipulálásának módjait kutatják. Az utóbbi években sok figyelem irányult a kvantumszámítógépek fejlesztésére, amelyek a leggyorsabb szuper számítógépeket is eltörpítik, de a navigáció javítására és az idő mérésére irányuló csendes forradalom is zajlik. A brit kormány által tavaly decemberben létrehozott Quantum Enabled Position Navigation and Timing (QEPNT) központ kutatói, köztük Prof. Douglas Paul, azt várják, hogy 2-5 éven belül piacra kerül valamilyen navigációs rendszer.

A kutatók célja, hogy a hagyományos atomórák helyett egy új típusú atomórát fejlesszenek ki, amely végül miniaturizálható és elég robusztus ahhoz, hogy a mindennapi életben is használható legyen. A kutatások során a NPL kutatói egy úgynevezett optikai óra tökéletesítésén dolgoznak, amely 100-szor pontosabb, mint a legpontosabb caesium órák. A jövőbeni terveik között szerepel egy nemzeti hálózat kiépítése 2030-ra, amely négy atomórát kapcsolna össze az Egyesült Királyságban, lehetővé téve a vállalkozások számára a pontos időmérési szolgáltatások igénybevételét.

A GPS zavarása a brit hadsereget is érinti, hiszen a konfliktusövezetekben, például Ukrajnában, a GPS megbízhatósága kulcsfontosságú. A tudósok célja, hogy a technológiát alkalmazzák a hadszíntéren és a mindennapi életben is, lehetővé téve a pontos navigációt és a biztonságos közlekedést. A kutatók remélik, hogy a jövőben mindenki számára elérhetővé válik egy miniaturizált optikai óra, amely az okostelefonokba integrálva segíthet a pontos helymeghatározásban és navigációban. A Time Lords és a kvantumkutatók célja, hogy folytassák a hagyományos óraművesek örökségét, és megvédjék az Egyesült Királyság kritikus rendszereit a GPS zavarásokkal szemben.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cq6yg204pvmo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük