Hírek,  Tech

Repülőgépek GPS-eit hackelik, új órák segíthetnek a védelemben

2024. január 17-én a Ryanair Londonból Vilniusba tartó járata vészhelyzet miatt kénytelen volt megszakítani a leszállást. A Boeing 737 MAX 8-200 típusú repülőgép körülbelül 850 láb (259 méter) magasságban volt, amikor a gép globális helymeghatározó rendszerét (GPS) váratlan zavar érte. A repülőgépet azonnal le kellett emelni az eredeti leszállási pályáról, és mintegy 400 kilométerre, Varsóba kellett eltéríteni. A litván légiközlekedési hatóságok megerősítették, hogy a repülőgép GPS jele interferenciát szenvedett el, amely nem egyedi eseménynek számít. Az előző három hónapban több mint 800 esetet regisztráltak GPS-érzékelési zavarokról a litván légtérben, és hasonló aggályokat fogalmaztak meg Észtország és Finnország is, amelyek Oroszországot vádolják azzal, hogy technológiát használ a NATO keleti szárnyának közelében lévő műholdas navigációs jelek zavarására. Oroszország azonban tagadta ezeket a vádakat.

A GPS zavarásának fenyegetése nem csupán a légi közlekedést érinti. 2017-ben egy brit kormányzati jelentés arra figyelmeztetett, hogy a GPS rendszeres zavarása megbéníthatja az Egyesült Királyság pénzügyi, elektromos és kommunikációs rendszereit. Az GPS működése során a felhasználók jeleket kapnak több műholdtól, és az, hogy mennyi idő alatt érkezik meg a jel, lehetővé teszi a földrajzi pozíció pontos meghatározását. Az atomórák, amelyek rendkívül pontos időmérést biztosítanak, kulcsszerepet játszanak a globális gazdasági tevékenységekben, beleértve a kommunikációs rendszereket, az elektromos hálózatokat és a pénzügyi tranzakciókat.

A GPS elvesztésének potenciális költsége napi 1,4 milliárd font körüli összegre tehető, így nem meglepő, hogy a GPS zavarás a brit kormány nemzeti kockázati nyilvántartásában szerepel, mint az egyik legnagyobb fenyegetés. Ennek fényében brit tudósok egy csoportja, akiket „Idő Urai”-nak neveztek el, feladatot kapott: olyan biztonságos alternatívát kell kifejleszteniük, amely nem műholdas jelekre támaszkodik. A tervezett megoldás az atomórák hordozható változatának kidolgozása, amely nem függ a zavarható műholdas jelektől. Az ötlet végrehajtása azonban rendkívül nehéz, mivel új típusú órák kifejlesztését és az idő mérésének megváltoztatását igényli.

A brit kormány az utóbbi hónapokban kutatási kezdeményezéseket indított a GPS zavarásának veszélyeinek kezelésére. Az új technológiák prototípusainak kidolgozása és azok piaci bevezetése azonban óriási feladat, és a technológia iránti igény egyre sürgetőbbé válik. A kihívás hasonlítható John Harrison 18. századi találmányához, amely lehetővé tette a tengeri navigációt hordozható órák segítségével. Háromszáz évvel később a kutatók ismét versenyt futnak az idő mérésének tökéletesítéséért, ami legalább olyan átalakító hatású lehet, mint Harrison találmánya.

Az új, hordozható GPS alternatíva kifejlesztésének egyik kulcseleme a kvantumtechnológiák területe, amely lehetővé teszi az atomok manipulálását. Az utóbbi években a kvantumszámítógépek fejlesztése iránti figyelem mellett a navigáció és az idő mérésének javítására irányuló csendes forradalom is zajlik. A brit kormány által tavaly decemberben létrehozott kvantumtechnikát támogató központ, a QEPNT, célja, hogy új eszközöket fejlesszen ki a GPS problémájának orvoslására. A várakozások szerint két-három éven belül megjelenhet a piacon egy új navigációs rendszer.

A kutatók, köztük Dr. Helen Margolis, a brit időmérő laboratóriumok vezető tudósa, az NPL-nél (National Physical Laboratory) dolgoznak, és a „Time Lords” becenevet kapták. A NPL 1955-ben feltalálta az első atomórát, amely ma is használatos. Az új alternatív GPS-hez egy olyan atomórát kell kifejleszteni, amely elég kicsi és robusztus ahhoz, hogy a mindennapi életben is használható legyen. A kutatók egy optikai óra tökéletesítésén dolgoznak, amely százszor pontosabb, mint a jelenlegi legpontosabb céziumórák. Az optikai órák elterjedése megváltoztathatja az idő mérésének definícióját a jövőben, mivel az új technológia bevezetése új lehetőségeket nyithat meg a navigációban és más területeken.

A brit kormány célja, hogy 2030-ra egy nemzeti hálózatot alakítson ki, amely négy atomórát kapcsol össze az Egyesült Királyság területén. Az új rendszer lehetőséget biztosítana a pontos időmérésre és új innovatív alkalmazások kifejlesztésére. A GPS zavarásának problémája különösen aggasztó a katonai műveletek során is, hiszen a brit hadsereg számára a GPS zavarása már most is komoly kihívást jelent. A kutatók folyamatosan dolgoznak azon, hogy a különböző környezeti tényezőket figyelembe véve megbízható és precíz rendszereket alkothassanak.

A cél, hogy egy nap mindannyiunknak legyen saját, személyes GPS rendszere a telefonján, amely magában foglal egy miniaturizált optikai órát, egy kis giroszkópot és egy gyorsulásmérőt. A kutatások folytatódnak, és a tudósok remélik, hogy örökségüket továbbvihetik, miközben új megoldásokat keresnek a GPS zavarásának problémáira, ezzel védve az Egyesült Királyság kritikus rendszereit a jövőbeli fenyegetésekkel szemben.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cq6yg204pvmo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük